Chorwacja pod wodą

Chorwacja pod wodą

Chorwacja pod wodą

Dziś coś z Januszem i coś z wakacjami.

Bubazaur w tym roku zawędrował na Chorwację i postanowił przedstawić to, co można spotkać w jej głębinach morskich i jej okolicach. Klikając w obrazek poniżej dwa razy, można wczuć się w rolę płetwonurka.

chorwacja-pod-woda-pion

A oto dokładniejsza prezentacja poszczególnych roślin i zwierząt :)

 

tuńczyk

Tuńczyk – szczęśliwcy mogą go spotkać wyskakującego ponad taflę wody. Często jest okazałych rozmiarów co może przestraszyć nieświadomych turystów, którzy zbyt dużo naoglądali się filmów typu „Szczęki” ( to właśnie zdarzyło się Bubazaurowi podczas wczasowania). Oczywiście jest on również gościem na chorwackich talerzach

 

 

 

scorpenaSkorpena – niezwykle mało urodziwa ryba, przypomina nieco potwora morskiego. Jej grzbiet pokryty jest jadowitymi kolcami, co w przypadku ukłucia jest bardzo bolesne. Podobnie jak tuńczyk, jest ona również przysmakiem.

 

 

 

 

delfin Delfin butlonosy – można go niekiedy spotkać podobno w okolicach wysp Losinji i Cres.

 

 

 

 

 

 

krabyKrab – występują w różnych kolorach i nie lubią być niepokojone przez ciekawskich turystów. Najczęściej można je spotkać, gdy spacerują bokiem po wystających z wody kamieniach.

 

 

 

 

 

octopus Ośmiornica – niestety bardzo ciężko ją wypatrzyć w morzu, znacznie łatwiej jest ją spotkać w restauracji, na targu czy sklepie :P

 

 

 

 

 

 

rozgwiazda Rozgwiazda – dla wytrwałych nurków, cierpliwie penetrujących dno, jest szansa ujrzenia tej urodziwej istoty.

 

 

 

 

 

 

strzykwaStrzykwa morska – hmm, coś co przypomina sami oceńcie co… tak naprawdę jest zwierzątkiem, które zamieszkuje dno morskie, w niezwykle dużych ilościach. Kto był na Chorwacji chociaż raz i nurkował, musiał ją zobaczyć i zapewne zastanawiał się co to jest. Strzykwa jest mułożercem, podobno stosuje się je w gastronomii i znane są też w medycynie chińskiej.

 

 

 

 

jezowceJeżowce – postrach wszystkich turystów, pragnących kąpać się w krystalicznej, chorwackiej wodzie. Zaprawieni w boju turyści wiedzą, że należy do wody wchodzić w odpowiednim obuwiu, tzn. takim z twardą podeszwą, ponieważ nadepnięcie na takiego stwora jest niezwykle nieprzyjemne, a usuwanie kolców ze stopy niezwykle trudne i bolesne. Gdy jeżowiec umiera, jego kolce opadają i pozostaje po nim taka kolorowa muszla jak na obrazku obok.

 

 

 

muszleMuszle – wyprawa nad morze nie będzie w pełni satysfakcjonująca, jeśli turysta nie znajdzie chociaż jednej muszelki. Jest ich na Chorwacji sporo, do wyboru do koloru :)

 

 

 

 

 

janusz-na-chorwacjiJanusz – ostatnim okazem jest Janusz, jak wiadomo można go spotkać wszędzie, więcej o nim tu :)

 

 

 

 

Zapraszam na fejsbuka

 

 

 

About the Author

Leave a Reply