Krótkie bajki Braci Grimm

Krótkie bajki Braci Grimm

Krótkie bajki Braci Grimm

Dwa lata temu powstała moja praca licencjacka, był to kalendarz na 2014 rok, z tekstami bajek braci Grimm, oraz ilustracjami mojego autorstwa. Z perspektywy czasu wiele w nim bym zmieniła, widzę dużo błędów, których na pewno teraz bym unikała, jednak było to moje jedno z pierwszych, większych zadań związanych z ilustracją i sentyment pozostał. :) Miałam opublikować tylko kilka „lepszych” kart, jednak doszłam do wniosku, że nie prezentowało by się to wtedy zbyt dobrze, dlatego daję całość :)

Oprócz oglądania, zachęcam również do przeczytania samych bajek, które są zupełnie inne niż te dzisiejsze – nie brak w nich przemocy i absurdu, które w teraźniejszych publikacjach rzadko się zdarzają. Pod ilustracjami kilka słów o braciach Grimm dla zainteresowanych. :)

00    0

 

1   2

3   4

5   6

 

Baśnie braci Grimm, to zbiór niemieckich opowiadań ludowych, przekazywanych sobie ustnie przez najbiedniejsze klasy społeczne. Wilhelm (1786-1859) i Jacob (1785-1863) Grimmowie byli uczonymi, zajmującymi się między innymi językoznawstwem, którzy w celach naukowych postanowili spisać te przekazy. Kierowała nimi chęć utrwalenia folkloru i tradycji w czystej, niezmienionej formie, oraz ocalenie go od zapomnienia. Niespodziewanie zostali docenieni przez najmłodszych czytelników, dzięki którym odnieśli sukces na skalę światową. Pierwsze wydanie baśni pojawiło się w 1812 roku, a gromadzenie bajek zajęło im 13 lat. Niewiele osób wie, że takie tytuły jak: Czerwony Kapturek, Śnieżka, Jaś i Małgosia, Kopciuszek, czy Śpiąca Królewna pochodzą właśnie ze zbioru braci Grimm. Bajki te w późniejszych czasach były bardzo mocno interpretowane i wielokrotnie zmieniane, przez co zatraciły swój pierwotny, trochę mroczny i okrutny charakter, a wiele zbyt drastycznych motywów było pomijanych. Ja zdecydowałam się umieścić w swojej pracy bajki mniej znane i przede wszystkim o nie zmienionej fabule.

Jeśli Ci się podobało zapraszam do polubienia mojego facebooka :P

 

 

About the Author

Leave a Reply