Maurice Sendak i dzikie stwory

Maurice Sendak i dzikie stwory

Maurice Sendak i dzikie stwory

Dziś będzie trochę gadania.

Długo zastanawiałam się kogo ze znanych i lubianych przeze mnie ilustratorów umieścić na Bubazaurze jako pierwszego. Po długim namyśle padło na pana nazwiskiem Maurice Sendak, a to dlatego, że uważam iż jego ilustracje są genialne, ale niestety mało znane w naszym kraju.

Maurice Sendak jest amerykańskim pisarzem i ilustratorem, którego najbardziej znaną książką jest „Tam, gdzie żyją dzikie stwory” , oryginalny tytuł to: „Where the Wild Things Are”(wydana w 1963 roku, w Polsce ukazała się dopiero w 2014 roku, dwa lata po śmierci autora). Na podstawie książki nakręcono również film o tym samym tytule (polskie tłumaczenie: „Gdzie mieszkają dzikie stwory”), który powstał przy współpracy samego autora z wytwórnią Warner Bros.

Film i książkę gorąco polecam wszystkim fanom baśniowych potworów i tajemniczych klimatów. Opowiadają one o chłopcu imieniem Max, który w swojej wyobraźni przenosi się do dziwnego świata, zamieszkanego przez nieznane mu istoty.

Jak wielu autorów bajek dla dzieci, Maurice Sendak nie lubił być utożsamiany z tą dziedziną literatury, ponieważ uważał, że jego książki nie są kierowane tylko do najmłodszych czytelników, a pisanie jest dla niego pewnego rodzaju terapią na trudy własnego dzieciństwa. Podobno pod postaciami stworów z jego książek kryją się krewni, których nie lubił.

Poniżej kilka ilustracji z książki

b33b5f90732965e671370cd45a6dd1de,750,470,0,0  review-sendak_96067_214061b

pol_pl_Sendak-M-Tam-gdzie-zyja-dzikie-stwory-15585_4

Plakaty do filmu

poster-352  indeks

 

 

About the Author

Leave a Reply