W Dolinie Muminków

W Dolinie Muminków

W Dolinie Muminków

Tove Jansson tumblr_mzb98378ig1r2gimto1_500

Jedną z najbardziej znanych ilustratorek książek dla dzieci, o której powinnam napisać jest Tove Jansson, autorka serii książek o Muminkach. Kto nie zna Buki czy Włóczykija? Nie ukrywam, że jest ona dla mnie niezwykle inspirująca, a świat Muminków od wczesnego dzieciństwa do dnia dzisiejszego mnie fascynuje i zadziwia.

Tove Jansson była artystką fińską, urodzoną w 1914 roku w Helsinkach. Chociaż znana jest przede wszystkim jako autorka i ilustratorka Muminków, to jej marzeniem zawsze było zostać sławną malarką, co właściwie nigdy jej się nie udało. Jak wielu artystów tworzących ilustracje dla dzieci, (np. wspomniany ostatnio przeze mnie Maurice Sendak) była traktowana niepoważnie przez krytyków, a jej twórczość szufladkowana była właśnie przez pryzmat bajek dla dzieci, co nie do końca chyba ją satysfakcjonowało.

 

Podstawowe CMYKIlustracje Tove Jansson to jest dla mnie jeden z niedoścignionych ideałów. Postaci w jej książkach są rysowane w niezwykle prosty sposób: czarno-białe  rysunki w których, poszczególne elementy wyróżnione są za pomocą czarnego konturu lub plamy i to w zasadzie tyle… Cały sekret polega na tym, że autorka wykorzystując tak proste środki wyrazu, potrafi tak dobrze dopasować ilustrację do charakteru książki. Postaci są zabawne, przypominają zwierzęta, jednak żadne z nich tak naprawdę nimi nie są i nie można ich pomylić z żadnym już istniejącym na świecie.

Oprócz” Muminków” Tove Jansson zilustrowała również dzieła innych autorów np. „Hobbita” czy „Alicję w Krainie Czarów”. Niepowtarzalny styl autorki da się rozpoznać już na pierwszy rzut oka, więc gdy znalazłam w księgarni to wydanie „Alicje w Krainie Czarów” od razu nabyłam. Kilka ilustracji pochodzących z tych książek prezentuje poniżej.

Hobbit:

golum  hobbit-illustration-tove-jannson-02

Tak, to pierwsze to Gollum :D

Alicja w Krainie Czarów:

alice1 alice

W 2012 roku wyszła obszerna biografia artystki napisana przez Boel Westin pt. „Tove Jansson. Mama Muminków”, 683365-2-1-5-boel-westin-tove-jansson-mama-muminkcewktórą miałam przyjemność nabyć i przeczytać. Piszę „przyjemność” ponieważ uważam, że jest to naprawdę warta polecenia lektura, zwłaszcza dla osób które tak jak ja wychowały się na bajkach o Muminkach (nie ważne czy kreskówce puszczanej w TV, czy książkach). Osobiście bardzo lubię czytać biografie, które wyjaśniają, w skrócie mówiąc: „co autor miał na myśli”, czyli skąd biorą się postaci, miejsca i konkretne wydarzenia. W książce tej można dowiedzieć się np. tego, że na początku Muminki były czarne, a nie białe albo tego, że kometa (z mojej ulubionen części „Kometa nad Doliną Muminków)nawiedzająca spokojną dolinę, która grozi zagładą całego świata inspirowana jest przeżyciami z rzeczywistości – nawiązuje do wybuchu bomby atomowej w Japonii, oraz nalotów na Helsinki, które Tove Jansson przeżyła. Zdecydowanie po lekturze tej książki, moje spojrzenie na opowieści „Muminkowe” nabrało nowego znaczenia.

Jeśli podobał Ci się wpis, polub mnie na facebooku :)

About the Author

Leave a Reply